10 dažniausių klaidų ir kaip jų išvengti
Po tūkstančių metų praktikos galėtume spėti, kad mums, žmonėms, šunų dresavimas turėtų būti natūralus, beveik intuityvus procesas. Deja, labai dažnai mes darome neapdairiais klaidas, kurios vėliau atsiliepia neduodančiu ramybės, netinkamu augintinio elgesiu ar įtemptais santykiais. Žinoma, nedidelės klaidos, dėl šunų lanksčios prigimties, retai baigiasi katastrofa. Tačiau didelės tiek jums, tiek jūsų šuniui gali kainuoti daug metų blogos nuotaikos. Todėl čia aš pateikiu dešimt didžiausių dresavimo klaidų, kurias, kaip pastebėjau, daro šeimininkai, bei siūlau alternatyvius būdus pagerinti jūsų ir jūsų šuns santykius. Nepamirškite, kad šie patarimai susiję tik su šunų dresavimu, bet ne su kitomis svarbiomis sritimis, kaip socializacija ar fizinis aktyvumas.
- Savo šunį dresuojate nepakankamai dažnai
Dauguma šeimininkų savo naujus šunis išmoko pagrindinių elgesio taisyklių ir tvarkos, tačiau vos tik apsiprantama su nauju augintiniu, dažnai jis paliekamas veikti „auto pilotu“. Dėl šios priežasties šuns atsakas į kokią nors komandą gali suprastėti – dažnai šuo netgi nebereaguoja. Toks elgesio suprastėjimas yra tiesiog praktikos trūkumo pasekmė. Juk jei jūs žaisite golfą tik kartą per metus, būsite niekam tikęs žaidėjas, tiesa?
Vietoj „mokyk, paskui pamiršk“ varianto, neleiskite savo šuniui užmiršti nustatytų elgesio normų, prašydami atlikti vieną ar kitą komandą reguliariai, bent kelis kartus per dieną. „Sėdėk“ prieš paduodami jam maistą, „palauk“ prie durų, „ramiai“ šunų vedžiojimo aikštelėje – būkite spontaniški ir nenuspėjami. Vėliau, kad jūsų šuns protas būtų nuolat užimtas ir jis jaustųsi labiau motyvuotas, kas mėnesį išmokykite naują komandą (tiks ir triukas). Kuo platesnis bus jūsų šuns komandų repertuaras, tuo protingesnis jis bus ir tuo svarbesni jam būsite jūs.
- Kartojate komandas
Šią klaidą pastebiu labai dažnai, ypač nepatyrusių šeimininkų, turinčių gana sudėtingo charakterio šunis, tarpe. Šeimininkas išmoko komandą, pavyzdžiui „sėdėk“, tačiau dėl įvairių dėmesį blaškančių detalių, blogos mokymo technikos ar painiavos šuo į komandą nereaguoja. Šeimininkas komandą pakartoja keletą kartų, kol galiausiai, po šešto ar septinto bandymo, šuo nenoriai atsisėda. Toks atidėliojimas atlikti komandą greitai tampa įpročiu, nuo kurio atpratinti sunku.
Dažnai taip nutinka su komandomis, kurios prieš tai nebūna pilnai išbandytos ar su viena jų, kurios nemėgsta konkretus šuo. Pavyzdžiui, užsispyrę šunys tiesiog nekenčia komandos „gulk“, nes tai reiškia paklusnumą ar pagarbos demonstravimą. O štai drovūs šunys nenoriai atlieka tą pačią komandą, nes gulint jaučiasi pernelyg nesaugūs.
Kai mokau šunis sėdėti, tai atlieku taip, tarsi mokyčiau juos linksmo triuko. Duodu jiems skanėstą, tada pagiriu, o tada pakeičiu komandos atlikimo vietą. Kaskart kartojant komandą duodu vis mažiau skanėstų, tačiau vis daugiau giriu. Stengiuosi sukurti įspūdį, kad sėdėjimas, atsigulimas ar atsiliepimas pašaukus yra geriausi dalykai, kokie tik gali būti.
Kai esate įsitikinę, kad jūsų šuo išmoko komandą, ištarkite ją tik vieną kartą! Jeigu šuo jus ignoruoja, tai reiškia, kad arba ją išmokėte netinkamai, arba šuo tuo metu yra išsiblaškęs, o gal tiesiog užsispyręs (tikrai taip – šunys gali būti užsispyrę!) Nusiveskite savo augintinį į ramesnę vietą ir dar kartą paprašykite atlikti komandą. Jei šuo ir vėl nesureaguos, pradėkite nuo pradžių ir mokykite iš naujo, tačiau nesuklyskite kartodami komandą daug kartų ar padarydami ją nuobodžią ar nenaudingą šuns akyse. Jeigu įtariate, kad jūsų šuo taip elgiasi tyčia, nebijokite parodyti savo nusivylimo įtikinančiu tonu sakydami: „Ne. Sėdėk.“
Dar vienas patarimas: kartą paprašius atlikti komandą ir nesulaukus jokio atsako, šiek tiek palaukite žiūrėdami tiesiai savo šuniui į akis ir artindamiesi prie jo. Dažnai to užtenka, kad šuo paklustų. Tuomet iškart pagirkite!
- Jūsų dresavimo užsiėmimai trunka per ilgai arba per trumpai
Naujų komandų mokymas yra evoliucijos, ne revoliucijos procesas: svarbu suvokti, kad tam, kad šuo įsisavintų komandą, reikės ne vienos pamokos.
Laikas, sugaištas vienai dresavimo pamokai, turėtų atspindėti pozityvius rezultatus: vos tik pavyks pasiekti kokį nors akivaizdų rezultatą, apdovanokite šunį, o tada baikite pamoką. Netęskite per ilgai, nes šuo ims nuobodžiauti ir nauja komanda jam nebeatrodys įdomi. Taip pat nepabaikite pamokos, kol nepasieksite kokio nors sėkmingo rezultato, net jei tai tik susikaupimo momentas ar šuns bandymas atlikti komandą. Atsiminkite – dešimt vienos minutės pamokų visada geriau, negu viena dešimties.
- Jūsų šuns paklusnumas nėra vienodas skirtingose situacijose
Jei savo Reksą išmokote „sėdėk“ tyliame namų kambaryje, tai bus vienintelė vieta, kurioje jis užtikrintai atliks šią komandą. Šią klaidą daro daugybė šeimininkų – nepripratinus šunį komandas atlikti įvairioje aplinkoje ir besikeičiant sąlygoms, paklusnumo lygis bus gerokai prastesnis.
Norėdami, kad šuo įsimintų komandą ir ją atliktų bet kur, pirmiausia išmokykite jos namuose, be pašalinių trukdžių. Tada po truputį pridėkite dalykų, kurie blaško dėmesį: įjunkite televizorių ar paprašykite, kad kas nors pasėdėtų šalia. Kai šuo be problemų atliks komandą namuose, persikelkite į kiemą. Tada pridėkite kitą šunį arba žmogų. Po truputį pereikite prie triukšmingesnių, judresnių vietų, iki kol jūsų Reksas komandą atliks be problemų, netgi judrioje miesto gatvėje. Tik tada komanda bus iš tikrųjų „išmokta“. Toks pratinimas ypač svarbus mokant komandos sugrįžti pas šeimininką, kuri vieną dieną gali netgi išgelbėti jūsų šuns gyvybę.
- Per daug dėmesio skiriate skanėstams ir per mažai pagyrimams bei skatinimui
Skanėstai yra puikus būdas pradėti mokyti naują komandą ar laikas nuo laiko pakartoti jau išmoktą, tačiau perdėtas skanėstų naudojimas dažnai gali turėti neigiamą poveikį. Šuo gali pradėti koncentruotis tik į gaunamą maistą, todėl pati komanda tampa nebesvarbi, o dėmesys šeimininkui labai išsklaidytas. Pagalvokite: beveik niekada nepamatysite, kaip medžiokliniams, sportiniams ar tarnybiniams šunims duodami skanėstai juos treniruojant ar jų darbo metu. Kodėl? Todėl, kad tai išblaškytų šunų susikaupimą ir sutrukdytų užduočių atlikimą. Vietoj skanėstų naudojamos kitos priemonės, įskaitant pagyrimus ar trumpą žaidimą su šuns mėgstamiausiu žaislu. Svarbiausia, kad šiem šunims apdovanojimas yra džiaugsmas, kurį suteikia pats užduočių atlikimas.
Žinoma, kad galite naudoti skanėstus, imdamiesi naujos komandos. Tačiau, kai jūsų Reksas komandą išmoks, pakeiskite juos pagyrimais, žaidimais, žaislais – bet kuo, ką mėgsta jūsų šuo. Prisiminkite, kad netikėti paskatinimai skanėstais padeda dar geriau įsisavinti komandą, tačiau nuolatiniai sulėtina jų atlikimą ir išblaško. Beje, nepamirškite, kad jūs taip pat esate apdovanojimas – jūsų džiaugsminga reakcija į kokį nors jūsų šuns poelgį bus veiksmingesnė negu bet koks skanėstas.
- Dresuodami rodote per daug emocijų
Perdėtas emocingumas gali kliudyti jūsų šuniui mokytis. Dresiruokite naudodami jėgą, būdami pikti ar suirzę ir įbaugintas jūsų šuo į dresūros pamokas ims žiūrėti kaip į inkviziciją. Taip pat nėra gerai dresuoti su perdėta energija, ypač pakilia nuotaika ar cypaujant iš džiaugsmo. Taip elgdamiesi pakurstysite šuns energingumą daug labiau, negu reikėtų, norint priversti jį susikaupti ir mokytis.
Visuomet savo mokiniams patariu demonstruoti „ramų abejingumą“ – toks elgesys tarsi įrodo jūsų kompetenciją ir autoritetą. Atsipalaidavęs, mylintis ir auklėjantis šeimininkas nuramina šunį ir jis taip pat ima pasitikėti savimi. Jei jūsų šuo pradeda kvailioti, nepradėkite pykti, geriau leiskite jam nurimti, o po kiek laiko bandykite iš naujo. Kai augintinis kažką padaro teisingai, vietoj to, kad pratrūktumėte džiaugsmu, tiesiog ramiai jį pagirkite, nusišypsokite ir tęskite. Galiausiai jūsų šuo įsimins tokį atsipalaidavusį požiūrį ir jį perims.
- Jūs nesiimate iniciatyvos
Šuns dresavimas tai lyg rytų kovos menas Tai Či, kur tiek pat svarbios fizinė ir psichologinė pusės. Norint suprasti, kaip veikia šuns protas, reikia laiko, tinkamos technikos, ištvermės ir pasiryžimo. Šio sugebėjimo nepavyks išmokti žiūrint pusvalandžio trukmės televizijos šou ar perskaičius keletą knygų – tai užtrunka.
Galbūt todėl daugeliui šunų šeimininkų vis dar trūksta laiko planavimo įgūdžių ir įžvalgumo, reikalingų norint pasiekti geriausius rezultatus. Kaip ir žmogus žaidžiantis šachmatais pirmą kartą, jie reaguoja į oponento ėjimus, vietoj to, kad planuotų savus.
Jei jūs tik reaguojate į savo šuns neklusnumą, prarandate galimybę mokyti. Verčiau praktikuokitės savo techniką, iš anksto nuspėkite augintinio reakciją ir taip imkitės iniciatyvos dresavimo procese. Pavyzdžiui, bandydami susitvarkyti su lojimo problema, nelaukite kol šuo ims loti, o pričiupkite savo šunį tuo momentu, kai jo smegenys sakys „lok“, ir nukreipkite jo dėmesį kokia įdomia komanda ar veikla. Atsiminkite, kad ir koks dirgiklis skatina jį loti, jis turi būti pašalintas arba šuns galvoje iš naujo apibrėžiamas kaip „geras dalykas“ . Tai reikalauja sugebėjimų ir, žinoma, iniciatyvaus požiūrio.
- Jūs elgiatės nenuosekliai
Šuo turi jausti, kad jų mokytojai ir aprūpintojai elgiasi ir nustato taisykles nuosekliai. Jei per dažnai keičiate dresavimo techniką, ypač pačioje mokymo pradžioje, suprastinsite savo šuns gebėjimą mokytis. Pavyzdžiui, jei vieną dieną dirbdamas su užsispyrusiu šunim išliksite kantrus, tačiau kitą prarasite kantrybę, šuo nebesugebės nuspėti, kaip jūs reaguosite bet kuriuo kitu momentu. Taip sulaužomas pasitikėjimas. Vietoj to, laikykitės tos pačios metodologijos ir nekeiskite savo požiūrio į tai,koks yra tinkamas elgesys. Tarkim, jei neleidžiate savo šuniui lipti ant lovos, tačiau du kartus iš dešimties nereaguosite, jei visgi šuo nepaklus, jūs būsite nenuoseklus. Nustatykite taisykles ir jų laikykitės.
- Jums trūksta pasitikėjimo savimi
Užtikrintumo praradimas yra silpnybė ir, mano nuomone, šunys, kaip natūralūs plėšrūnai, tai jaučia instinktyviai. Štai kodėl šunys daug dažniau įkanda jų bijantiems, o ne ramiems žmonėms.
Parodykite pasitikėjimo savimi trūkumą ir jūsų šuo tuo pasinaudos. Ir nereikia teisti savo augintinio, jo tiesiog tokia prigimtis. Norėdami to išvengti, tiesiog daugiau su juo dirbkite ir taip pasieksite geresnių dresavimo rezultatų. Apsilankymas dresūros pamokoje ar laiko leidimas su kitais šunimis gali jums labai padėti sustiprinti pasitikėjimą savimi. Pabandykite laikas nuo laiko apsikeisti augintiniais su draugais, veskitės savo šunį į skirtingas susibūrimo vietas ir verskite tiek save, tiek savo šunį išmokti daugiau. Praktikuokitės!
- Jūs neatsižvelgiate į šuns individualumą
Visi šunys turi skirtingas asmenybes ir elgesio manieras. Nors kažkiek tai nuspėti padeda šuns veislė, tačiau reikia pažinti individualaus šuns charakterį, norint, kad dresavimas būtų sėkmingas. Kaip dresuotojas, jūs turite nustatyti, kokie metodai geriausiai veiks su jūsų šunimi.
Pavyzdžiui, dauguma retriverių yra labai bendraujantys ir puikiai jaučiasi apsupti žmonių ir šunų. Tačiau pabandykite tokioje situacijoje pabūti su čiau-čiau šiba inu veislių šunimis ir galite nemaloniai nustebti. Taip pat yra tokių šunų, kuriems skanėstai yra didžiausias paskatinimas, tačiau kitiems, kuriems maistas nerūpi, teks ieškoti kitokių pagyrimo priemonių. Drovus šuo prastai reaguos į energingą dresavimo techniką, o padūkęs keturkojis gali net negirdėti dresuotojo, dirbančio ramesniu stiliumi, kreipimosi. Įsivaizduokite drovų miniatiūrinį pudelį ir šėlstantį rotveilerį.
Jei jūs turite drovų šunį, pasiruoškite turėti daug kantrybės. Dresuokite ramiai, aplinkoje, kurioje nebūtų daug pašalinių trukdžių. Mokykite atsižvelgdami į šuns savijautą, tačiau po truputį įtraukite jį į socialines situacijas, kad sumažintumėte jo jautrumą ir stiprintumėte jo pasitikėjimą savimi. Jei jūsų šuo yra aukštas, didelis drimba, būkite toks pats didelis, tačiau ir tiek pat mielas. Žinokite, kad toks šuo gali būti didesnis iššūkis negu drovus keturkojis. Taip pat nepamirškite, kad dėl jo dydžio ir jėgos, jūs tiesiog privalote kontroliuoti savo šunį, ypač socialinėse situacijose. Šunims, kurie yra kažkur tarp šių dviejų tipų, suraskite tinkamiausią dresavimo strategiją, atsižvelgdami į jų asmenybę, dydį, amžių, energingumą, veislę ir praeitį.
Jeigu laikysitės šių pagrindinių rekomendacijų, greitai tapsite ne tik savo šuns patarnautoju, bet ir tikru jo dresuotoju. Treniruokitės, pasiekite rezultatų, būkite pasitikintys savimi ir gerai praleiskite laiką su savo augintiniu!
Leave a Reply