Labai liūdna, tačiau ši problema žiniose aptariama dažnai: vaikai, užpulti šeimos augintinių. Ir visgi jūs galite padaryti tiek daug, kad užkirstumėte tam kelią…
Neseniai manęs paprašė pakomentuoti atvejį, kai penkiametė mergaitė buvo užpulta šeimos augintinio amerikiečių buldogo ir patyrė rimtus veido sužalojimus, kai pasilenkė, norėdama jį pabučiuoti. Nesunku įsivaizduoti, kiek skausmo šis įvykis sukėlė. Šuo buvo atimtas policijos ir užmigdytas.
Tokio šuns elgesio galima išvengti, jei tik šeimininkai laikosi kelėtos paprastų taisyklių. Nors žmonės dažniausiai jaudinasi dėl agresyvių šunų, kuriuos mato kur nors lauke, tiesa yra ta, kas didžioji dalis atvejų, kai šuo rimtai užpuola vaiką, įvyksta su namuose, su šeimai ar draugams priklausančiu šunimi. Turėdamas tai omenyje, paruošiau keletą paprastų patarimų, kurie užtikrins, kad jūsų vaikas bus saugus, leisdamas laiką su šunimis.
- Niekada nepalikite mažo vaiko vieno su šunimi. Užtenka vos sekundės, kad šuo sureaguotų į kažką netikėto ir įvyktų nelaimė. Neverta! (Aukščiau minimas atvejis neįvyko vaiką palikus vieną su šunimi. Tačiau nėra abejonių, kad pasekmės galėjo būti daug skaudesnės, jei visgi taip būtų buvę…)
- Išmokykite vaiką paprastų elgesio su šunimi taisyklių. Pavyzdžiui, kad žaidimai turėtų būti ramūs. Imti iš šunų maistą ar juos žadinti turėtų būti neleidžiama arba daroma labai atsargiai. Bučiuoti šunį į nosį ne visada yra taip malonu šuniui, kaip mums atrodo – gyvūnui tai gali būti tikras iššūkis. Venkite tokio elgesio, nebent tikrai žinote, ką darote. (Pažiūrėkite į aukščiau esančią rotveilerio nuotrauką. Galiu pastebėti mažiausiai keturis dalykus, kurie rodo, kad šuo yra ramus… Ar galite jūs?)
- Užtikrinkite, kad šuo gauna pakankamai fizinio krūvio. Suirzę šunys ir maži vaikai nedera vieni prie kitų. Jei neturite laiko pavedžioti savo šunį ar negalite įpirkti profesionalaus šunų vedžiotojo, neauginkite šuns.
- Jei įtariate, kad jūsų šuo gali turėti sveikatos problemų, nuveskite jį pas veterinarą, kad jį pažiūrėtų. Šunys kenčiantys skausmą gali būti labai pavojingi ir nenuspėjami. Vienintelis atvejis, kai man įkando šuo, nutiko pernai ir tai padarė šuo, kuris kentėjo skausmą, mums to nežinant.
- Pasirūpinkite savo šuns dresavimu! Gerai dresuotas šuo yra daug patikimesnis, o taip pat ir maloniau su tokiu augintiniu gyventi. Aš tikiu, kad tai pasiekti galima tik tada, kai turite žinių, kodėl šunys elgiasi taip, kaip jie elgiasi. Truputis šuns dresūros gali labai padėti ir visai nereikia norėti dalyvauti garsiuose šunų šou, kad turėtumėte gerai išauklėtą augintinį.
Šie patarimai gali būti pritaikomi visų veislių šunims, nesvarbu dideliems ar mažiems. Kai šuo užpuola žmogų, visuomet klausiama: „Kokios veislės buvo šuo? Ar jis priskiriamas prie pavojingų šunų veislių?“. Toks klausimas suprantamas, tačiau mano nuomonė apie tokį požiūrį yra dvejopa:
Viena vertus, bet kokia veislė gali būti pavojinga ir jūs galite būti užpultas tiek amerikiečių buldogo, tiek pudelio. Visi, kurie turi šunį, nesvarbu kokios veislės, turi jaustis atsakingi ir užtikrinti, kad jų šuo elgiasi kaip tik įmanoma geriau. Svarbu darbai, o ne veislė ir šunų šeimininkai turi labai svarbų vaidmenį tai užtikrindami.
Kita vertus, nėra abejonių, kad užpuolus stiprios veislės šuniui, žala bus daug didesnė, negu nukentėjus nuo mažos veislės atstovo. Štai kodėl manau, kad tokių veislių šunis auginantys žmonės turėtų būti ypač atsakingi ir atsargūs. Būtent dėl šių priežasčių didelių veislių šunų užpuolimai visuomet patenka į laikraščius – jų pasekmės būna daug skaudesnės. Tai visai nereiškia, kad mažų veislių šunys rečiau užpuola žmones – tokios istorijos tiesiog nepatenka į pirmus puslapius.
Svarbiausia turėti omenyje, kad šunys ir vaikai pūkiai dera tarpusavyje ir jų bendravimas gali duoti daug naudos abiem pusėms, jei tik viskas daroma tinkamai. Geras dresavimas yra tiesiog nepakeičiamas – tiek šunims, tiek žmonėms (įskaitant ir vaikus). Kai svarstysite šuns išlaikymo kainą, dresavimas sudarys tik mažytę visų išlaidų dalį, o mainais gausite ramybę ir galėsite didžiuotis turėdami gerai besielgiantį šeimos šunį.
Jei tik turėsite abejonių, ieškokite profesionalų pagalbos. Ir užtikrinkite visų saugumą – imkitės veiksmų, kol nevėlu!
Leave a Reply