Tai, kad šuo atsisėda palieptas, yra pats paklusnumo pagrindas. Visos kitos komandos, mokymas ir augintinio kontroliavimas prasideda nuo šio paprasto pratimo. Net ir tiems šeimininkams, kurie nenori mokyti „formalaus“ paklusnumo, komanda „sėdėk“ vis viena yra vertingas įrankis.
Pagalvokite, kas atsitinka, kai susiruošiate pasivaikščioti su šunimi. Pasivaikščiojimas šiam keturkojui yra labai jaudinantis įvykis, todėl dažnai, kol jūs einate pasiimti antkaklio ir pavadėlio, šuo šokinėja ir straksi, o galbūt netgi loja. Galiausiai iki tol, kol jūs būnate pasiruošęs prisegti pavadėlį, jūsų šuo būna tiek įsiaudrinęs, kad tai padaryti tampa beveik nebeįmanoma. Jūsų šuo jau būna „pametęs galvą“ ir įkliuvęs uždarame kvailiojimo rate. Tokiu atveju, norėdami padaryti galą tokiam šėliojimui, kol situacija visai neišslydo jums iš rankų, išbandykite komandą „sėdėk“. Naudokite griežtą balso toną ir trumpus žodžius taip pat pademonstruodami, ko iš jo norite, jei jis iškart nepaklūsta. Šuniui atsisėdus, nepamirškite jo pagirti, net jei tai jūs privertėte jį tai padaryti. Tikslas yra padėti jūsų šuniui tapti galvojančių, o ne reaguojančiu. Nesekite antkaklio ir pavadėlio kol jūsų šuo kvailioja, jis turi suprasti, kad privalo atsisėsti, jei nori kur nors eiti. Kai ši komanda bus įvykdyta, galėsite eiti pasivaikščioti.
Dabar įsivaizduokite šunį, kuris jus tempia link durų, visą laiką gaudydamas orą ir springdamas, ima šokinėti aplink duris ir vos tik jas atidarote, šauna į priekį. Toks šuo nejaučia pagarbos savo šeimininkui. Vietoj to, kad leistumėte jam tempti ir springti, kai būsite prie durų pasakykite komandą „sėdėk“. Visuomet turite išeiti pro duris pirmas, tada jau galite atšaukti komandą, linksmu tonu ištardami paskatinamąjį „gerai“ ar „ateik“. Jeigu turite užrakinti suris, dar kartą panaudokite komandą „sėdėk“, kad šuo ramiai palauktų pasivaikščiojimo pradžios.
Jei jūsų šuo šoka ant jūsų ar kitų žmonių, tokį elgesį taip pat galima kontroliuoti naudojant „sėdėk“ komandą. Žinoma, visuomet galima išmokyti papildomos komandos, pavyzdžiui „ne“ (galite pasirinkti ir kitokį žodį), tačiau šuniui visuomet turi būti suteikiama alternatyva šokinėjimui, už kurią jis bus pagirtas. Ir ta magiška alternatyva yra būtent „sėdėk“.
Kai jūsų šuo per daug įsiaudrina ar atrodo susirūpinęs keliaujant mašina, sėdėjimo komanda gali būti būtent tai, ko reikia, norint šunį nuraminti ir priversti jį galvoti, o ne reaguoti.
Taigi praktikuokitės „sėdėk“ komandą: iš pradžių tik greitus, smagius prisėdimus, vėliau ilginkite sėdėjimo laiką ar liepkite šuniui atsisėsti kiek toliau nuo jūsų (jei šuo komandą atlieka nenoriai, augintinį galite dresuoti prisegę pavadėlį). Vis dėlto svarbiausia atsiminti, kad už komandos „sėdėk“ atlikimą šunį visuomet reikia pagirti. Taip jūsų augintinis įsimins,kad bet kokioje naujoje situacijoje,paklusimas šiai komandai visada pradžiugins šeimininką. Būtent taip naudodami vieną paprastą komandą „sėdėk“, jūs užsitarnaujate savo augintinio pagarbą ir paklusnumą.
Leave a Reply