Tikriausiai niekas nepaprieštaraus, kad maži šuniukai yra be galo mieli. Tačiau nors ir mieli, jie toli gražu nėra angelėliai, klusniai darantys viską, ką jūs paliepiate. Greičiau priešingai – pradėjus auklėti jie ima elgtis lyg maži velniūkščiai.
Dresuojant šunis svarbiausia turėti šiek tiek žinių ir galybę kantrybės. Su kantrybe, deja, nelabai galiu jums pagelbėti, tačiau mielai pasidalinsiu žiniomis. Taigi, štai keli patarimai, kaip pradėti šunų dresavimą.
Mokykite šunelį bendrauti. Jaunam šuniui bendravimo negali būti per daug. Pirmieji trys šuns gyvenimo mėnesiai yra itin svarbūs, kadangi būtent šio laikotarpio patirtys formuoja jo pasaulio suvokimą. Leiskite naujajam augintiniui patirti kiek įmanoma daugiau potyrių, ir patys elkitės taip, lyg ši potyrių gausa būtų įprastinis dalykas. Jei šunelis kažko bijo, stenkitės per stipriai nesureaguoti – jis gali pagalvoti, jog ir jūs bijote to paties. Priešingai, padrąsinkite, patys spinduliuodami pasitikėjimu: „Fejerverkai? Oi, mielas mano drauguži, tai įprastas šio gražaus pasaulio dalykas. Triukšmingas eismas? Nėra ko jaudintis! Na, eime toliau.“
Dresuokite. Šuns mokymo išlaidas turėtumėte planuoti kaip dalį jo išlaikymo kainos. Žinoma, augintinį daug ko galite išmokyti ir patys, tačiau visada geriau patikėti dresavimą profesionalams. Dresavimas klikeriu (specialiu dresavimo įtaisu), yra puikus būdas pradėti šuns mokymą.
Mokykite atlikti gamtinius reikalus. Visada stengiuosi, kad šuniukams būtų aišku, ko iš jų noriu. Jeigu mažasis augintinis atliko gamtinius reikalus viduje, lengvai pabarkite ir išveskite į lauką. Švelniai (būtinai švelniai) pagirkite, kai išsituštins lauke. Tokiu būdu netrukus jis pradės suprasti: viduje – blogai, lauke – gerai. Jei šuo „pridirbo“ viduje kol jūsų nebuvo, praradote progą jį išbarti, nes šunys mąsto tik esamuoju laiku, todėl barimai ir gyrimai turi sekti iškart po veiksmo. Viską gerai išvalykite ir laukite kito karto. Ir atsiminkite – kuo daugiau būsite su šuneliu, tuo greičiau jis mokysis.
Stenkitės išlikti ramūs. Būnant šalia vaikiškai energingo ir džiaugsmingo šuniuko nesunku ir pačiam tokiu patapti. Tačiau dresuodami šunį turėtumėte išlikti ramūs ir už gerą poelgį atsilyginti dėmesiu ar skanėstais, o ne stipriai išreikštu džiaugsmu. Ramūs šeimininkai turi ramius šunis, o energingi ir triukšmingi – tokius pat augintinius, taigi patys renkatės, kokio šuns norite.
Apsvarstykite pratinimą prie narvo. Norėdami, kad šunelis namie būtų saugus, galite jį pratinti prie narvo – išmokyti, jog tai yra jauki vieta. Pradėkite leisdami jam laisvai išeiti ir įeiti, neuždarę durelių. Narve paslėpkite keletą skanėstų, tik niekada nenaudokite jo kaip bausmės vietos. Jeigu jums pavyks, šuo nebijos būti uždarytas ir bus saugus nuo elektros laidų bei kitų dalykų, kurie gali sukelti pavojų kol jūsų nėra. Mano šunys, nors jau senai nebe maži, dažnai patys pasirenka narvą, kaip tylos ir ramybės užuovėją.
Išmokite būti geru lyderiu. Šunys, kaip ir žmonės, geriausiai jaučiasi kai jiems vadovauja savimi pasitikinti asmenybė. Geras lyderis privalo mokėti parodyti pavyzdį, nustatyti taisykles bei ribas nesišaipydamas ir nepykdamas. Kuo daugiau žinosite apie tai, ką šunys laiko geromis lyderio savybėmis, tuo stipresnis bus jūsų ir augintinio ryšys.
Įvaldykite ėjimo meną. Skamba kvailai, ar ne? Vienas jūs tikriausiai einate kuo puikiausiai, tačiau ėjimas su šunimi yra šiek tiek kitoks. Žinoma, yra įvairiausių būdų ir specialių technikų, tačiau svarbiausia tai, kas vyksta jūsų galvoje. Jei būsite neužtikrintas, šuo tai pastebės ir su malonumu imsis vedžiotojo pareigų vietoj jūsų. Tačiau jei atrodysite kaip lyderis, bus nesunku tapti vienu tų žmonių, kuriems pavydi kiti šunų savininkai – na, žinote, tų, kurių augintiniai paklusniai eina greta, ramūs ir netampydami pavadžio. Viskas priklauso tik nuo nusiteikimo.
Na ir štai, kelios trumpos pamokėlės, kaip turėti tobulą šunį. Į jas privaloma įdėti šiek tiek sunkaus darbo, ypač protinio, bet galų gale visos pastangos atsiperka. Juk niekas neprilygsta besąlygiškai šuns meilei. Galite patys tuo įsitikinti – pabandykite bagažinėje uždaryti šunį ir savo antrąją pusę. Po valandos atidarę pažiūrėkite, kuris iš jų džiaugsis jus pamatęs, o kuris… (Tik nesakykite jiems, kad tai aš patariau šitaip padaryti…)
Leave a Reply