Kaip išsirinkti tinkamą šunį?

Ar jūs galėtumėte būti šuns šeimininku? Jei taip, koks šuo jums tinkamiausias?

2008 atliktoje apklausoje 60% apklaustų vienišų Jungtinės Karalystės gyventojų teigė įsigiję augintinį dėl draugijos, o net 39% tvirtino į naminį gyvūnėlį iškeitę savo partnerį!

Šunys ir vaikaiKad ir dėl kokių priežasčių jūs nusprendėte įsigyti augintinį (ypač jei planuojate, kad jis užims jūsų partnerio vietą!), svarbu neskubėti ir apsvarstyti, kuris šuo yra tinkamiausias jums ir ar verta pasiryžti turėti šunį išvis.

Naujas augintinis tai didžiulis įsipareigojimas ir jūs turite būti pasiruošę. Ar galite atsakyti „taip“ į šiuos penkis esminius klausimus?

  • Ar galite sau leisti tinkamai rūpintis šunimi? Vidutiniškai šuns išlaikymas Jungtinėje Karalystėje savininkams kainuoja nuo 8000 iki 12 000 svarų per visą augintinio gyvenimą (didesni šunys dažniausiai ėda daugiau, tačiau maži gyvena ilgiau).
  • Ar sugebėsite šunimi rūpintis visą jo gyvenimą, nesvarbu kaip pasikeis jūsų pačių gyvenimo aplinkybės? Šuo, tai ne mašina ar namas, kurį galite pakeisti, kai jums pabosta. Jei jūsų augintinio elgesys neišpildys jūsų lūkesčių, ar būsite pasiruošę šią problemą spręsti, ieškoti profesionalaus dresuotojo ar šunų elgesio specialisto pagalbos bei įdėti šiek tiek pastangų? Gyvūnų globos namai yra pilni šunų, kurių šeimininkai taip ir nesugebėjo išspręsti savo augintinių elgesio problemų…
  • Ar galėsite šunį aprūpinti pakankamu fiziniu krūviu? Visi šunys, įskaitant ir pačius mažiausius, turi būti išvedami pasivaikščioti kasdien. Buvimas jūsų namo kieme, kad ir dideliame, nesiskaito – šuniui tai tik didžiulė būda. Daugumai sveikų suaugusių šunų aš rekomenduoju mažiausiai du pusvalandžio trukmės pasivaikščiojimus per dieną. Tokie pasivaikščiojimai reikalingi ne tik, kai maloniai šviečia saulė, bet ir kai lauke tamsu, šalta ir lyja. Beje, girdėjau, kad jei jums auga svoris, tai reiškia, kad jūsų šuo nepakankamai juda! (Ir nepamirškite, kad šunims reikia ne tik fizinių, bet ir protą lavinančių pratimų).
  • Ar galite skirti pakankamai laiko ir pastangų šuns dresavimui? Dresūra yra esminis dalykas, norint, kad šunys galėtų ramiai gyventi tarp žmonių ir vieni kitų. Esu įsitikinęs, kad šeimininkai ir šunys, kurie mokosi dresūros, yra daug laimingesni. Buvimas atsakingu šeimininku reiškia, kad jūs turite skirti ir laiko, ir pinigų šuns dresūrai, kuri bus naudinga tiek jums, tiek jūsų augintiniui.
  • Jei jums teks išvykti, ar rasite pažįstamą, patikimą žmogų (profesionalą ar nebūtinai), kuris galėtų prižiūrėti jūsų šunį, kol jūs grįšite? Geriausia, jei dėl tokios priežiūros galite susitarti greitai. Taip pat svarbu turėti galimybę saugiai pervežti savo šunį iš vienos vietos į kitą.

Visa tai skamba tarsi santuokos priesaika: „laimėje ir nelaimėje, turte ir varge, kol mirtis mus išskirs“. Galbūt tai visai neblogas būdas apibendrinti įsipareigojimus, tenkančius turint šunį.

Jei visgi galite taip įsipareigoti – tikrai verta. Ne veltui šunys vadinami mūsų geriausiais draugais. Kai viskas jūsų gyvenime slysta iš rankų, kai jūs nerūpite savo bosui, vaikai išgyvena „manęs niekas nesupranta“ fazę, o jūsų antroji pusė, atrodo, nepastebi, kad jūs egzistuojate, jei tik išmoksite būti geru gaujos vadu, jūsų šuo manys, kad jūs esate pats geriausiais pasaulyje. Šunų mylėtojams tai pakankama priežastis pasiryžimui įsipareigoti.

Tad koks šuo tinkamiausias jums? Grožis yra labai paviršutiniškas dalykas, todėl mano patarimas būtų mąstyti apie būsimo augintinio temperamentą ir energingumą. Nesvarbu ar planuojate įsigyti veislinį šunį, ar mišrūną, mažą šuniuką, ar jau suaugusį keturkojį iš globos namų – aš patarčiau apsvarstyti jūsų ir jūsų šeimos aktyvumą ir ieškoti jį atitinkančio šuns.

Žmonių energijos lygis būna labai įvairus: nuo „letargiško“ viename skalės gale iki „hiperaktyvaus“ kitame. Taip pat yra ir su šunimis. Labai ramus, atsipalaidavęs žmogus ir šoklus bokseris turbūt nebūtų svajonių pora, tačiau bėgiojimo fanatikas ir borderkolis visai galėtų būti. Visuomet pirmiausiai galvokite apie šuns temperamentą, o tik tada ieškokite jums priimtino dydžio ir labiausiai patinkančios išvaizdos.

Jei nuspręsite ieškoti kažkokios konkrečios veislės šuns, paklausinėkite veisėjų apie tos veislės atstovų charakterį. Kartais šunų veisėjai būna tiesiog pamišę dėl šunų „sudėjimo“, kitaip tariant, ar jų veisiami keturkojai tikrai atitinka veislės standartus, pateikiamus kinologų draugijos. Jei jie nėra tokie iškalbingi aptardami savo šunų charakterį, mano patarimas būtų labai paprastas – jie neverti jūsų dėmesio!

Vis dėlto nenustebkite, jei kai kurie veisėjai beveik neužsimins apie šunų charakterį. Ieškodamas informacijos šiam straipsniui, peržvelgiau  rotveilerio veislės, kuri yra gana neigiamai pagarsėjusi, standarto aprašymą, pateikiamą kinologų draugijos. Jį skaitydamas pastebėjau, kad iš septynių šimtų žodžių vos trylika buvo skirti apibūdinti veislei būdingam temperamentui. Man tai atrodo neįtikėtina. Vien tik skiltyje „spalva“ galima rasti virs šimto žodžių! Laimei, geri veisėjai visuomet rinksis šunis turinčius tiek gerą charakterį, tiek išvaizdą, nors daugiausiai uždirbantys šunys būna tie, kurie geriausiai atrodo pasirodydami parodos ringe. Manau, kad ieškodami šuniuko, pirmumą visada turėtumėte teikti charakteriui, o ne išvaizdai.

Tinkami šunys buteŠiek tiek pakalbėkime apie šunų veisėjus. Geri veisėjai yra gabūs žmonės, gebantys surasti pusiausvyrą tarp išvaizdos, sveikatos ir charakterio. Jei jūs ieškote mažo šuniuko, iškart radus veisėją, su kuriuo gerai sutariate ir kuriuo pasitikite, rekomenduočiau leisti jam išrinkti, kuris šuniukas bus tinkamiausias jums, atsižvelgiant į jūsų poreikius. Tikimybė, kad jūs patys sugebėsite išsirinkti tinkamą jums šunį, yra labai menka. Net jei jūs lengvai pastebite šuniukų charakterio bruožus juos stebėdami, labai sunku priimti tinkamą sprendimą, kai šuo dar toks jaunas. Veisėjas su jais būna praleidęs keletą savaičių, todėl geriau išmano, ko ieškoti. Priešingai negu jūs, spręsdami pagal po valandos ar dviejų bendravimo susidariusį įspūdį. Veisėjai geriausiai jums patars ir bent jau padės jums išsirinkti. Aš pats kreipiausi į veisėjus rinkdamasis du naujausius savo šunis ir nei karto nepasigailėjau. Ir nors aš visai gerai išmanau šunis, gabus ir patikimas veisėjas visada padarys geresnį sprendimą renkantis šunį nei aš pats.

Tad kaipgi rasti tinkamiausią šunį? Na, jei išlaikysite gero šeimininko testą, pagalvokite apie energingumą ir charakterį, o tada ieškokite informacijos. Neskubėkite ir rasite tobulą „geriausią draugą“. Jis visam laikui pakeis jūsų gyvenimą. Susitiksime šunų parke!

Komentarai

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*