1. Suprasti savo šunį
Išmokti suprasti savo šunį – itin svarbu. Jei susitikimų su šunimis, kitais gyvūnais ar žmonėmis metu atrodo, kad šuo jaučiasi nejaukiai, nereikia versti jo eiti artyn, sveikintis. Paprasčiausiai šuo mėgina parodyti, kad jis nenori, o šeimininkui derėtų tai gerbti. Prievarta dažniausiai gali sukelti tik dar didesnių problemų.
- Adekvati reakcija
Daugumai šunų šeimininkų nekyla jokių problemų parodyti nepasitenkinimą šunimi ar jo elgesiu, bet gerus dalykus žmonės dažnai linkę ignoruoti ir tai yra didžiulė klaida. Labai svarbu pasirūpinti, kad klusniai elgdamasis ar teisingai atlikęs užduotį šuo gautų kuo daugiau dėmesio ir pagyrų. Jis turi pajusti, kad buvo geras ir už tai yra įvertintas. Adekvati reakcija į gerą elgesį yra ne mažiau svarbi nei į blogą.
- Ar jam tai tikrai patinka?
Tai, kad ant pakuotės yra užrašas „Skanėstai, kuriuos dievina visi šunys“ dar nereiškia, jog jie iš tikrųjų patinka visiems šunims. Kai kurie iš jų yra labai išrankūs, todėl minkšti ir tąsūs skanėstai jiems gali pasirodyti kur kas skanesni nei kieti ir traškūs. Labai svarbu atidžiai stebėti, kas iš tiesų šuniui patinka.
- Aiškiai pasakyti, ko iš šuns tikimasi
Nėra nieko blogiau, nei šuniui sakyti tiesiog NE, užuot aiškiai parodžius, ko iš jo tikimasi. Kur kas geresnė išeitis – nurodyti, ką šuo turi padaryti. Pavyzdžiui, jei šuo šokinėja ant žmogaus, norėdamas pasisveikinti, o jam bus pasakyta tiesiog NE, jis gali manyti, kad reikia pašokti aukščiau. O galbūt dešiniau? Geriau aiškiai šuniui pasakyti, kad jis turi, tarkim, SĖSTI. Taip šuo ne tik liausis šokinėjęs, tačiau ir bus išvengta didesnių nesusipratimų.
- Laikytis nuoseklumo
Dresuojant šunį procese turėtų dalyvauti kuo įmanoma daugiau šeimos narių ir visi turėtų laikytis nuoseklumo, antraip dresūra gali būti bevaisė. Pavyzdžiui, jei šuniui užšokus ant sofos yra įprasta sakyti ŽEMYN, o kiti šeimos nariai ims liepti NULIPTI, kaip šuniui suprasti, ką ir kada jis turėtų daryti? Nuoseklumas šiuo atveju yra vienintelis kelias į sėkmę: visi dresuojantys šunį jam turi nurodyti tokias pat komandas.
- Realūs lūkesčiai
Pakeisti senus įpročius paprastai užtrunka, todėl lūkesčiai, dresuojant šunį, turi būti realūs. Reikia suprasti, kad šuniui tai taip pat sunku, kaip ir žmogui. Paprastai ilgiausiai trunka atsisakyti tų įpročių, kuriuos tradiciška laikyti būdingais šunims: lojimas, rausimas (kasimas) ir šokinėjimas. Taip pat įtakos turi ir tai, kaip ilgai šuo vieną ar kitą įprotį turi. Jei, pavyzdžiui, šuniui įprasta šokinėti ant žmonių sveikinantis ir jis taip elgiasi jau septynerius metus, atsisakyti įpročio truks gerokai ilgiau, nei to nedaryti jis būtų dresuotas ankstyvame amžiuje. Vis dėlto, pakeisti įpročius niekada nėra vėlu, tik reikia kantrybės ir turėti omeny, kad procesas gali trukti ilgiau.
- Įvertinti aukštos kokybės pašarų naudą
Šuo turėtų būti šeriamas aukštos kokybės pašarais iš kurių gautų optimalią baltymų dozę. Jei šuo didžiąją dalį dienos praleidžia pasyviai, būna namuose, jis neturėtų būti šeriamas pašaru, kuriame esančių baltymų kiekis labiau tiktų visą dieną avis ganančiam šuniui. Investicija, kurios pareikalaus kokybiški, subalansuoti pašarai, tikrai nebus didesnė, nei vėliau tektų sumokėti veterinarijos klinikoje. Svarbu! Prieš pasirenkant pašarą ar jį keičiant, visada rekomenduojama pasitarti su veterinaru.
- Neugdyti neigiamų šuns savybių
Jei šuo elgiasi ne taip, kaip norėtų jo šeimininkas, veikiausiai vienas ar kitas įprotis yra išugdytas netinkamo auklėjimo anksčiau. Puikus pavyzdys: šuo atneša žaislą ir loja, taip prašydamas, kad šeimininkas žaislą mestų. Šeimininkas taip ir pasielgia. Šuo ką tik išmoko, kad lodamas jis gali gauti tai, ko nori. Šeimininkas mėgina sakyti NE, todėl šuo ima loti dar garsiau. Ką gi, šeimininkas pasiduoda ir meta žaislą dar kartą. Kodėl? Nes jis mano, kad tik taip šuo gali nusiraminti. Kol šeimininkas nesupras, kad taip daryti nedera, tol jo šuo los kaskart, kai tik ko nors užsimanys. Išeitis? Ignoruoti lojimą ir prieš metant žaislą nurodyti šuniui ką nors daryti, pavyzdžiui, SĖSTI..
- Skanėstas – atlygis, o ne skatinimas
Būdas dresuoti šunį duodant jam skanėstų dažnai lyginama su atlygiu. Tiesą pasakius, šunys daro tai, kas duoda naudos. Taigi, jei skanėstai padeda priversti šunį elgtis taip, kaip nori šeimininkas, tai nėra blogas sprendimas. Vis dėlto, reikia nepamiršti, kad kaip ir kitos priemonės, skanėstai turi padėti ugdyti teigiamus šuns įpročius. Šuns ir šeimininko santykis savaime yra puikios sąlygos mokytis, todėl kaip priemonė pašaras gali būti naudojamas tik aktyvių treniruočių metu, nebūtina to daryti nuolat. Ar šuo vis tiek norės eiti į lauką? Žinoma! Šeimininko pagyrimas, prisilietimas, žaidimai ir pasivaikščiojimai jam yra ne ką prastesnis įvertinimas. Todėl svarbu nepamiršti, kad šuo skanėstų turi gauti gerai elgdamasis, o ne atvirkščiai.
- Laisvė
Šuo turi užsitarnauti laisvę namuose. Daugelis šeimininkų elgiasi neteisingai jaunam šuniukui, vos atsiradusiam namuose, suteikdami visišką laisvę. Dėl šios priežasties nepavyksta išvengti nuostolių, pavyzdžiui, apgraužtų daiktų. Todėl rekomenduojama uždaryti kambarių duris, naudojantis kūdikių apsaugos grotelėmis ar kitomis panašiomis priemonėmis atskirti erdves, kad šuo negalėtų į jas patekti. Vienas geriausių būdų išvengti nemalonių staigmenų, palikti šunį saugioje vietoje, kurioje jis negalėtų pridaryti žalos, kol šeimininkas negali jo atidžiai prižiūrėti.
Leave a Reply