Kodėl šuo yra geriausias žmogaus draugas?

Žaislai šunims

„Mano gyvenimo tikslas yra būti tokiu žmogumi, kokiu mane laiko mano šuo“  – Nežinomas autorius

Jau daugiau nei 15 000 metų šuo tarnavo žmogui, kad nusipelnytų „geriausio žmogaus draugo“ vardo. Šunys ne tik siūlė savo meilę ir švelnumą, bet  ir ne vieną amžių dirbo kartu su savo dvikojais kompanionais.  Buvo atlikta daugybė įvairių mokslinių darbų, siekiant ištirti fizinę, emocinę ir socialinę naudą, kuria teikia šunų draugystė.

Fizinė šunų teikiama nauda:

  • Ilgesnė gyvenimo trukmė po patirto širdies smūgio. Žmonėms, patyrusiems infarktą, tačiau turintiems šunį, gerokai padidėja išgyvenimo tikimybė.
  • Žemesnis cholesterolio ir trigliceridų kiekis. Buvo įrodyta, kad augintinių turintys žmonės turi žemesnį cholesterolio ir trigliceridų kiekį , lyginant su naminių gyvūnėlių neturinčiais žmonėmis (tyrimuose dalyvaujant žmonėms turintiems vienodą svorį, mitybos bei rūkymo įpročius).
  • Sumažėjęs kraujo spaudimas bei streso lygis. Tyrimai atlikti su žmonėmis, kuriems buvo atliekami streso testai ar medicininės apžiūros, parodė, kad šuns būvimas šalia tyrimų metu sumažina širdies plakimo dažnį ir kraujo spaudimą.
  • Padidėjęs fizinis aktyvumas. Žmonės, turintys naminių gyvūnėlių, gali pasigirti geresne fizine būkle ir sveikata, nes yra priversti mankštintis ir prižiūrėti savo augintinius.
  • Retesnis lankymasis pas medikus ir mažesnis sveikatos problemų skaičius. Išlaidos receptiniams vaistams ir bendra pacientų priežiūros kaina sumažėjo tuose slaugos namuose, kur šunys buvo pradėti naudoti kaip terapijos dalis.
  • Nuspėjami širdies smūgiai. Kai kurie šunų šeimininkai, kurie kenčia nuo pasikartojančių širdies smūgių, teigia, kad jų augintiniai gali pajusti širdies smūgio pradžią dar prieš tai, kai tai pajunta jie patys. Buvo nustatyta, kad šunys gali būti išmokomi atpažinti artėjančio infarktinius požymius ir įspėti šeimininkus apie neišvengiamą priepuolį. Šie šunys yra vadinami „infarktą nuspėjančiais“ ar „ į infarktą reaguojančiais“ šunimis ir gali būti išmokomi įspėti savo šeimininkus 15- 45 minutes prieš ištinkant širdies smūgiui.
  • Įspėjimas apie hipoglikemiją. Taip pat yra šunų, kurie savo šeimininkams praneša apie artėjančia hipoglikemiją (per mažas gliukozės kiekis kraujyje), todėl šeimininkas gali nedelsiant sureaguoti ir padidinti cukraus kiekį kraujyje dar prieš pasireiškiant pirmiems pavojingiems simptomams.

Emocinė šunų teikiama nauda

  • Šuns auginimasPagalba susitaikant su sunkia liga ar mirtimi. Mirus ar dėl kitų aplinkybių šeimą palikus šeimos nariui, vaikai dažnai paguodos ieško bendraudami su savo augintiniais. Gedintys suaugusieji, neturėję palaikymo iš artimųjų, tačiau turintys naminių gyvūnų, taip pat būna mažiau liūdni ar linkę į depresiją.
  • Sumažėjęs nerimas ir išaugęs saugumo jausmas. Naminių gyvūnėlių šeimininkai dažniausiai mažiau bijo tapti nusikaltimo auka, kai vedžioja savo šunį ar būdami savo namuose.
  • Sumažėjęs kasdieninis stresas. Gyvūnai mums padeda atsipalaiduoti ir nukreipi dėmesį nuo problemų ir rūpesčių.
  • Fizinis kontaktas. Galimybė ką nors paliesti ir paglostyti yra labai svarbi. Vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, koks svarbus mūsų fizinei ir emocinei sveikatai yra prisilietimas.
  • Geresnė nuotaika ir sumažėjęs vienatvės jausmas. Naminiai gyvūnai sumažina vienišumo jausmą ir izoliaciją, suteikdami savo draugiją visų amžių žmonėms.
  • Turėjimas kuo rūpintis. Visi nori jaustis reikalingi ir turėti kuo rūpintis. Dauguma vyresnio amžiaus žmonių, kurie gyvena vieni, galėtų patvirtinti, kad augintiniai yra tarsi priežastis gyventi.
  • Naminio gyvūno auginimas mums padeda išlikti aktyvesniems. Šunų šeimininkai ne tik daugiau mankštinasi išvedę savo augintinį pasivaikščioti, bet ir turi daugiau veiklų: augintinio maitinimas, šukavimas, kitokia priežiūra.
  • Naminiai gyvūnai į mūsų gyvenimus įneša pastovumo. Rūpinimasis augintiniu ženkliai paveikia kasdieninę rutiną, mus užima ir yra tai, ką mes su džiaugsmu darome kasdien.

Socialinė šunų teikiama nauda

  • Sukuria artumo ir gerovės pojūtį. Šeimos apklaustos prieš ir po naminio gyvūnėlio įsigijimo, jautėsi laimingesnės turėdamos augintinį.
  • Pasiūlo pokalbių temą. Veterinarinėje ligoninėje atliktas tyrimas atskleidė, kad rezidentai daugiau kalbėjosi vieni su kitais, kai toje pačioje patalpoje buvo ir šuo, lyginant su situacija, kai šuns nebuvo. Taip pat tyrimu buvo įrodyta, kad šunys skatino žmonių, sergančių Alzhaimerio liga ir gyvenančių Specialiosios priežiūros skyriuje,  bendravimą.
  • Skatina bendravimą. Ilgalaikės priežiūros įstaigų gyventojai buvo labiau linkę dalyvauti įvairiuose užsiėmimuose, kai žinojo, kad juose bus gyvūnas.

Ar dar yra abejonių, kad ryšys, užmegztas daugiau nei prieš 15 000 metų, vis dar egzistuoja šiandien? Šunys daro nepaprastą poveikį žmogaus būsenai. Jų sugebėjimai būti klounais, neteisti, padėti mums pasijausti reikalingiems, beatodairiška mylėti ir pasitikėti, išklausyti ir minkštas šiltas kailis glostymui ir apkabinimui jiems suteikia pelnytą „geriausių žmogaus draugų“ vardą.

Komentarai

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*